Andrzej Cieszyński urodził się w 1962 roku w Przemyślu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacją.
Z cyklu FIGURA
W przemyskich kościołach oo. Franciszkanów i oo. Karmelitów spotykamy rzeźby stworzone przez wielkie artystyczne talenty epoki późnego baroku. Pełne ekspresji dzieła wyrażają uniwersalne treści, opowiadają o ludzkich wzlotach i upadkach, cierpieniu i nadziei. Jednakże, pomijając to co uniwersalne, złocone rzeźby posiadają cechy szczególne. Ich treść i forma ukształtowane zostały przez epokę, w której powstały. Przez jej duchowość i artyzm. Po wielu latach przebywania wśród nich odczytuję bogaty, barokowy świat i podejmuję z nim dialog. Jest to dialog z przeszłością, który umożliwia mi dostęp do uczuć, czy też stanów umysłu współcześnie deficytowych, niemodnych lub wręcz uważanych za szkodliwe.
Wśród tych uczuć najgłębszymi są metafizyka towarzyszącego nam cierpienia i niosąca nadzieje transcendencja. Marzy mi się, by te formy rzeźbiarskie, przełożyć na język malarski. Ich ekspresję, uduchowione pozy i dynamikę. Zależy mi na emocji wyrażonej gestem, plamą, kreską. Cieszę się formą, przede wszystkim tym, że ona jest. Interpretuję ją. Dukt dłuta przekładam na dukt piórka, węgla, pędzla.
Andrzej Piotr Cieszyński studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Sklodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana w 1988 r. W czasie studiów realizował pokazy w Galerii Kont, Galerii Białej w Lublinie (grupa Riders of the Last Black Volga).
Ma w dorobku 21 wystaw indywidualnych w Galerii Białej w Lublinie, Galerii Miejsce zda(e)rzeń w Chełmie, PGSW w Przemyślu, BWA w Kielcach, Gorlicach, Rzeszowie, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Parlamencie Europejskim w Brukseli / Belgia, Miscolci Galeria w Miszkolcu / Węgry, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Arboretum w Bolestraszycach, Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Wziął udział w ponad 50. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagroda Zakup Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Euroregionu Karpaty ”Srebrny Czworokąt" Przemyśl 2003, Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego w 2004 roku; H. N. M. Niyodijban Reszesul, Hajduboszormeny / Węgry w 2012 roku. W latach 1999, 2006 i 2013 otrzymał Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla, w 1997 roku Stypendium Twórcze Wojewody Przemyskiego. W roku 2007 Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności.
W 2022 został odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Współpracował z periodykami „Spojrzenia przemyskie" i „Nasz Przemyśl". Kurator i Juror wielu wystaw i wydarzeń artystycznych. Uprawia twórczość w zakresie instalacji, malarstwa i rysunku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.