Sto dwadzieścia lat historii Muzeum to czas gromadzenia i prezentacji zbiorów, a także zmian, które doprowadziły Muzeum aż do dnia dzisiejszego. 22 sierpnia 1902 roku powołano do istnienia Muzeum Diecezjalne w Przemyślu. Miało to miejsce na zakończenie Synodu diecezjalnego. Muzeum powstało dzięki inicjatywie i staraniom bp. Józefa Sebastiana Pelczara, który znając wartość sztuki i jej znaczenie dla formacji seminaryjnej, stworzył muzeum, aby gromadziło i chroniło świadectwa wiary minionych pokoleń oraz pomagało klerykom w wyrabianiu poczucia estetycznego i znajomości prawdziwej sztuki.
Świętując nasz jubileusz, pragniemy zaprezentować dzieła, które zwykle spoczywają w naszych magazynach, a są pracami znanych i wybitnych artystów z przełomu XIX i XX wieku, czyli z okresu tworzenia kolekcji Muzeum. Są to dzieła twórców okresu Młodej Polski i XX-lecia międzywojennego. Wśród nich znajdziemy prace wybitnych i znanych artystów, takich jak Jacek Malczewski, Wlastimil Hofman, Józef Mehoffer i Julian Fałat. Wielu z nich było związanych w jakiś sposób z Przemyślem. Są to także prace znanego i cenionego artysty przemyskiego Mariana Strońskiego.
Pośród prezentowanych tematów znajdziemy charakterystyczne dla Młodej Polski przedstawienia symboliczne jak na przykład portrety uskrzydlonego chłopca i Heleny Fliszewskiej autorstwa Wlastimila Hofmana, autoportret Jacka Malczewskiego i portret Piotrusia Pragłowskiego autorstwa Mariana Strońskiego. Z okresu XX-lecia międzywojennego zobaczymy prace ukazujące widoki architektury Lwowa autorstwa Ireny Nowakowskiej-Acedańskiej i Krakowa autorstwa Józefa Krasnowolskiego, sceny z życia miejskiego Erno Erba i Apolinarego Kotowicza. Posiadamy z tego okresu także pejzaże Juliana Fałata, Feliksa Michała Wygrzywalskiego, Stanisława Marka Mazurkiewicza, Karola Ciszewskiego i Mariana Strońskiego dokumentujące jego podróż nad Adriatyk. Sporą część ekspozycji stanowią tematy batalistyczne, a wśród nich Obrona Lwowa Kazimierza Sichulskiego, Ułani Jerzego i Karola Kossaków, przedstawienia żołnierzy Stanisława Jankowskiego i Stanisława Studenckiego.