Zbigniew Knapczyk urodził się w 1960 r. w Krakowie.
Studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zakończył obroną dyplomu w Pracowni Filmu Animowanego w roku 1986.
Ten wszechstronny artysta, swobodnie poruszający się w różnych technikach, często łączy w swoich działaniach różne światy - grafikę klasyczną, rysunek, malarstwo, film animowany, projektowanie graficzne.
Od 1991 r. współtworzy z przyjaciółmi - grafikami twórczą grupę TE7EM, w ramach której uczestniczy w wielu akcjach artystycznych, także o charakterze pro-społecznym i charytatywnym.
W roku 1995/1996 wraz z całą rodziną przebywał w Afryce Południowej, co wpłynęło znacznie na postrzeganie świata przez artystę.
Prezentowana w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu wystawa to wydarzenie wyjątkowe, ponieważ jest pierwszym pokazem indywidualnym tego niezwykle skromnego twórcy. Tematem przewodnim wystawy jest stara, zapomniana sztuka silhouette, szczególnie bliska artystycznej wrażliwości Zbigniewa Knapczyka.
Tajemnica natury ludzkiej, zawarta w sztuce silhouette jest kluczem do zrozumienia głębszych warstw narracyjnych w twórczości krakowskiego artysty.
W celu wprowadzenia zwiedzających w stylistykę i klimat silhouette na wystawie zaprezentowano również oryginalne obiekty dawnej sztuki silhouette wypożyczone z kilku kolekcji.